Μεγάλες Διοργανώσεις – Major Events

01-04/03 Παγκόσμιο κλειστού – World Indoor Championships, Birmingham /GBR
24/03 Παγκόσμιο Ημιμαραθωνίου – World Half Marathon Championships, Valencia/ESP
22/6-1/7 Μεσογειακοί Αγώνες – 18th Mediterranean Games, Tarragona /ESP
05-08/07 Ευρωπαικό Π/Κ – 2nd European U18 Championships, Gyor/HUN
10-15/07 Παγκόσμιο Ε/Ν – World U20 Championships, Tampere /FIN
20-21/07 Βαλκανικό πρωτάθλημα – Balkan Championships, StaraZagora /BUL
06-12/08 Ευρωπαικό Πρωτάθλημα – European Athletics Championships, Berlin/GER
06-18/08 Ολυμπιακοί Νεότητας – 3rd Youth Olympic Games, BuenosAires/ARG
30&31/08 τελικοί Diamond League – Zurich/SWI & Brussels/BEL
08-09/09 Κύπελλο Ηπείρων – Continental Cup, Ostrava/CZE

ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΣΤΙΒΟΣ– INDOOR

Πανελλήνιο πρωτ.: 10-11/2
κεντρική ημερίδα ΣΕΦ : 26/1
ημερίδες Αγιος Κοσμάς:
7/1 & 27/1 (μόνο ΠΠ/ΠΚ Α, ΠΠ/ΠΚ Β, μίνι),
13/1 & 20/1 & 3/2 (όλες οι κατηγορίες)

Βαλκανικοί Ε/Ν: 10/02 (Σόφια)
Βαλκανικοί Α/Γ: 17/02 (Κωνσταντινούπολη)
Παγκόσμιο πρ.: 1-4/3 (Μπέρμιγχαμ)

Κυριότερα meetings:

03/02 NewYork/USA
03/02 Karlsruhe/GER
06/02 Duesseldorf/GER
08/02 Madrid/ESP
10/02 Boston/USA
15/02 Torun/POL
25/02 Glasgow/GBR

ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ – CROSS

05/01 Παγκύπριο (Αθαλάσσα Λευκωσίας)
04/02 Ευρωπαικό συλλόγων – Mira/POR
25/02 Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου (Τρίκαλα)
22/04 Πανελ.πρωτ. ορεινού δρόμου
04/11 Βαλκανικό ανωμάλου – Botosani/ROM
09/12 Ευρωπαικό ανωμάλου – Tilburg/NED

αγώνες βουνού- Mountain run

05/05 Βαλκανικό Βουνού, Beocin (Σερβία)

ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΣΤΙΒΟΣ – OUTDOOR

Πανελλήνιοι:

06/05 Πανελ.10.000μ. (Λουτράκι)
16-17/06 Εφήβων-Νεανίδων (Τρίκαλα)
23-24/06 Παίδων-Κορασίδων (Κατερίνη)
30/6-1/7 ΠΠ/ΠΚ (Καβάλα & Χαλκίδα)
14-15/07 Ανδρών-Γυναικών (Πάτρα)
28-29/07 Νέων (Λάρισα)

Διασυλλογικοί

31/03 Π-Κ
14/04 & 19/05 ΠΠ-ΠΚ Β’
22/04 ΠΠ-ΠΚ Α’
28/04 & 12/05 Α-Γ

Σχολικοί:

27-28/03 Β’ φάση Λυκείων
19-20/04 Πανελλήνιο Λυκείων
28/03 Παγκύπριο Λυκείων

Παγκύπριοι:

13/04 10.000μ. (Παραλίμνι)
28-29/04 Εφήβων-Νεανίδων (Λεμεσός)
16-17/06 Ανδρών-Γυναικών (Παραλίμνι)
23-24/06 ΠΠ-ΠΚ (Πάφος)
19-20/07 Παίδων-Κορασίδων (Λάρνακα)

Βαλκανικοί:

09/06 Π/Κ, Κωνσταντινούπολη (Τουρκία)
23-24/06 Ε/Ν, Προύσα (Τουρκιά)
20-21/07 Α/Γ Στάρα Ζαγόρα (Βουλγαρία)
14-15/07 Σκυταλοδρομιών, Ερζερούμ (Τουρκία)

Ελληνικά meetings:

24/05 Athens Street Pole Vault (πλ.Συντάγματος, Αθήνα)
2-3/6 διεθνής συνάντηση συνθέτων (Νάξος)
09/06 Παπαφλεσσεια (Καλαμάτα)
13/06 Women Gala (Φιλοθέη)
20/06 Σιθώνεια /ρίψεων

Γκραν πρι:

30/05 Αλεξάνδρεια, Έδεσσα
04/07 Ορεστικό
08/07 ? Τοφάλεια, Πάτρα
18/07 Δαβιτζόγλεια, Καβάλα

Εγχώριοι αγώνες:

17/03 Χειμερινό ρίψεων
05/05 φεστιβάλ ρίψεων, Τρίπολη
05/05 Καποδίστρεια, Κέρκυρα
05/05 Βεργώτεια, Αργοστόλι
05/05 Μάχη Κρήτης, Χανιά
05/05 Ορσίππεια, Μέγαρα
19-20 ή 26-27/05 Μάτσεια (Λευκωσία)
19/05 Χανιά
19/05 Αλ.Σιούλη, Πάτρα
19/05 Αμεινίας, Παλλήνη
20/05 Κ.Γιαταγάνας, Αθήνα-Εθνικός
26/05 Κ.Σπανίδης, Θεσσαλονίκη
26/05 αγώνες αλμάτων, Καλλιθέα
26/05 Θώδεια, Λουτράκι
26/05 Σάββατο Αχίλλεια, Γρεβενά
27/05 Ευ.Δεπάστας, Σχηματάρι
27/05 Ιόνιοι Αγώνες, Λευκάδα
27/05 Χειμωνίδεια, Θεσσαλονίκη

02/06 Βενιζέλεια, Χανιά
02/06 Ν.Ζαχαριάδης, Θεσσαλονίκη
02/06 Δ.Βραϊμάκης, Χαλκίδα
02/06 Αιγιάλεια, Αίγιο
03/06 Γιτάνεια, Ηγουμενίτσα
03/06 Πιερράκεια, Σκάλα Λακωνίας
06/06 Λασσάνεια, Κοζάνη
09/06 Κνώσεια, Ηράκλειο
09/06 Ελευθέρια, Κιλκίς
09-10/06 Παπαναστάσεια, Αθήνα-ΠΓΣ
10/06 Ν.Κοτσίδης, Θεσσαλονίκη
13/06 Πανιώνια, Ν.Σμύρνη
27/06 Αέτεια, Θεσσαλονίκη

07/07 Ηράκλεια, Ηράκλειο
07/07 Τ.Ξένος, Χολαργός

16/09 Κωνσταντινίδεια, Νάουσα
22/09 Δίια εν Ολύμπω, Κατερίνη
29/09 Μπεκιάρεια, Σέρρες
13/09 Δήλεια, Μύκονος

International Meetings:

DL 04/05 Doha/QAT
DL 12/05 Shanghai/CHI
WC 19/05 Jamaica International Invitational, Kingston/JAM
WC 20/05 Golden Grand Prix, Osaka/JPN
DL 26/05 Prefontaine Classic, Eugene/USA
DL 31/05 Golden Gala Pietro Mennea, Roma/ITA
WC 03/06 FBK Games Hengelo/NED
WC 05/06 Paavo Nurmi Games, Turku/FIN
DL 07/06 Bislett Games, Oslo/NOR
DL 10/06 Bauhaus-Galan, Stockholm/SWE
WC 57th Golden Spike, Ostrava/CZE
WC 23/06 Madrid/ESP
DL 30/06 Paris/FRA
DL 05/07 Athletissima, Lausanne/SUI
WC 08/07 Grande Premio, BragancaPaulista/BRA
DL 20/07 Herculis, Monaco/MON
DL 27-28/07 Mueller Anniversary Games, London/GBR
DL 18/08 Birmingham/GBR
DL 30/08 Weltklasse, Zuerich/SUI
DL 31/08 AG Memorial Van Damme, Brussels/BEL
WC 02/09 ISTAF, Berlin/GER
WC Zagreb/CRO

Άλλοι αγώνες:

10-11/03 Χειμερινό ρίψεων, Leiria/POR
08-15/04 Κοινοπολιτειακοί, GoldCoast /AUS
02-09/05 Παγκοσμια Γυμνασιάδα, Marrakesh/MOR
09-10/06 Μεσογειακοί Νέων, Venecia/ITA
14-15/07 Athletics World Cup, London/GBR
24-25/07 συνάντηση Π/Κ Ελλάδα-Κύπρος

ΣΥΝΘΕΤΑ – COMBINED EVENTS

05-06/05 διασυλλογικό Α/Γ & Π/Κ (2 όμιλοι)
07-08/07 Πανελλήνιο Συνθέτων Α/Γ & Νέων & Π/Κ (Θεσσαλονίκη)

19-20/05 Παγκύπριοι Συνθέτων (Λευκωσία)

Challenge:

28-29/04 31st Multistars, Firenze/ITA
26-27/05 44th Hypo-Meeting, Goetzis/AUT
16-17/06 11th TNT Express, Kladno/CZE
16-17/06 22nd Stadtwerke, Ratingen/GER
15-16/09 Decastar, Talence/FRA

ΒΑΔΗΝ

14/01 Πανελλήνιο 50χλμ
11/03 Πανελλήνιο 20χλμ

14/04 Βαλκανικό βάδην, Πίροτ Σέρβια
05-06/05 Παγκ.Κύπελλο βάδην Taicang/CHI

ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΙ/Ημι- κ.α.

18/03 Ημιμαραθώνιος Αθήνας
24/03 Πανελ.10χλμ – Λάρισα
11/11 Athens Authentic Marathon

Major Marathons:

25/02 Τόκυο
16/04 Βοστώνη
22/04 Λονδίνο
16/09 Βερολίνο
07/10 Σικάγο
04/11 Νέα Υόρκη

Βαλκανικοί:

18/03 Μαραθωνίου, Λεμεσός (Κύπρος)
16/09 Ημιμαραθωνίου, Σεράγεβο (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Run Greece

24/03 Λάρισα
29/04 Ηράκλειο
13/05 Καστοριά
20/05 Ιωάννινα
30/09 Αλεξανδρούπολη
07/10 Πάτρα
14/10 Ρόδος

Άλλοι αγώνες δρόμου:

07/01 17ος αγώνας στο Άλσος Δαφνίου
04/02 19ος δρόμος βουνού Υμηττός
11/02 3ος Εύκλειος αγώνας Νοτίου Υμηττού
24/02 αγώνας 100χλμ & 50χλμ
25/02 4ο Lycabettus Run
04/03 41ος αγώνας δρόμου Υγείας 21,1χλμ. Άγ.Κοσμάς
04/03 Μαραθώνιος Ναυπλίου
04/03 Salomon mountain cup, Διόνυσος
04/03 Χορτιάτης trail run
11/03 Ημιμαραθώνιος “Θ.Σταμόπουλος” Καλαμπάκα-Τρίκαλα
11/03 Kifisia Run
18/03 Μαραθώνιος Μεσσήνης
24/03 Το Δεκάρι του Πάρκου Τρίτση
01/04 Kallithea Run
01/04 13ος διεθνής Μαραθώνιος “Μ.Αλέξανδρος”, Πέλλα-Θεσ/νίκη
14/04 5ος νυχτερινός αγώνας δρόμου Λαμίας
15/04 3ος Μαραθώνιος Κρήτης, Χανιά
15/04 2ος αγώνας Πεδίου Άρεως
22/04 9ος Ποσειδώνιος Ημιμαραθώνιος
22/04 Σκιάδεια, Παιανία
28/04 18ος αγώνας δρόμου Καλαμάτας
29/04 Διεθνής Μαραθώνιος Ρόδου
06/05 7ος δρόμος Σειχ-Σου
06/05 5ος Ημιμαραθώνιος “Μαραθώνας 2018”
13/05 αγώνας ορεινού τρεξίματος μνήμης&θυσίας – Παναγία Σουμελά